Wywiad ze szkołą muzyczną Guitar Underground z Bielska-Białej | NEWSY

Wywiad ze szkołą muzyczną Guitar Underground z Bielska-Białej

-  Jakie jest Pana zdanie dla gitary w dzisiejszym zdominowanym przez muzykę elektroniczną świecie? 

Faktycznie muzyka zdominowana jest przez instrumenty elektroniczne i znacząco przesunął się biegun w którym zakotwiczona jest gitara, a szczególnie gitara elektryczna. Jednak w dalszym ciągu jest to popularny instrument, choć już nie tak kultowy i znaczący jak w latach 60,70,80,90. Cały ten proces postępuje przynajmniej od dekady.


- Czym się różni gra na gitarze dzisiaj vs gra na gitarze 10 lat temu: czy są jakieś wyraźne trendy i innowacje zarówno jeśli chodzi o technikę gry jak i brzmienie?

 Dzisiaj jest łatwy dostęp do różnorodnych materiałów edukacyjnych i to z pewnością jest dobre. Zauważam jednak, że o ile kiedyś gitarzyści prześcigali się w technikach i umiejętnościach, tak obecnie króluje model gitarzysty uniwersalnego, który raczej nie jest zainteresowany eksponowaniem swojej techniki. Niby w porządku, ale zaczyna brakować osobowości . Obecnie gitarzyści mają do dyspozycji naprawdę świetny sprzęt, na który ich w dodatku stać więc to również jest różnica w stosunku do dekady wstecz.


- Na co kładzie Pan nacisk podczas nauki gitary: czy jest jakaś wyraźna filozofia, czy idea,która szczególnie ma pozostać w głowie uczniów?

Największy nacisk kładę na „muzykalność”, ponieważ nawet najlepiej wyszkolony technicznie gitarzysta nie poradzi sobie bez tego atrybutu. Obycie muzyczne, dobra rytmika, rozumienie tego co się gra, kształcenie słuchu + dobry warsztat = szansa na dobrego gitarzystę.


- Czy jest jakiś styl, lub gatunek muzyczny, w którym czujecie  się szczególnie mocni i dlaczego? 

Staram się nauczać gry w różnych stylach – tak aby uczeń miał możliwość później rozwinąć się w jakimś określonym kierunku. Jednak wszystko to oscyluje w ramach muzyki rockowej, popowej, funk.. Nie uczę gry na gitarze klasycznej, finger style’u, a także jazzu. Nie wykluczam, że pojawi się w Guitar Underground gitarzysta, który będzie uczył w/w stylów. Inna sprawa, że zapotrzebowanie utwierdza mnie w przekonaniu, że to co proponuje posiada mocny grunt.


- Jakie są największe wyzwania stojące przed gitarzystami w dzisiejszych czasach?

 Największe wyzwanie to motywacja do dalszego działania. Wielu gitarzystów obecnie nawet nie chce próbować znaleźć partnera do wspólnego grania, nie mówiąc już nawet o skompletowaniu składu zespołu. Co z tego że ktoś świetnie gra na gitarze, jeśli nic nie robi ze swoim talentem. Wiele osób się po prostu marnuje. Kiedyś było większe parcie w tym kierunku, teraz nikomu się nic nie chce. Smutne.


- Jakie są największe grzechy gitarzystów w porównaniu do innych instrumentalistów? 

Często jest tak , że gitarzyści mało wiedzą o sprawach harmonicznych, a nawet o swoim instrumencie pomimo pewnej biegłości. Są słabo wykształceni ;-) Ale to się powoli zmienia na lepsze ;-)


- Jak będzie wyglądała gra na gitarze za 10 lat?  

-Nie mam bladego pojęcia. Mam tylko nadzieję, że gitara nadal będzie popularnym instrumentem.

- Czy każdy może zostać wirtuozem gitary?

Żeby zostać wirtuozem gitary jest potrzebne kilka cech składających się na talent + ogromna motywacja+ bardzo dużo pracy i ćwiczeń – czasem po 8, 10 godzin dziennie. Tak więc z pewnością nie każdy może zostać wirtuozem.


-  Czy trzeba mieć jakieś specjalne predyspozycje czy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyc?

Żeby grać na instrumencie dobrze, musi się mieć specjalne predyspozycje (dobry słuch, rytmikę, łatwość manualną itp.) Na każdym etapie trzeba ćwiczyć. Czym bardziej chce się iść w kierunku bycia wirtuozem, tym więcej trzeba ćwiczyć. Wszystko zależy od tego jaką rolę chce się pełnić jako gitarzysta, tzn. czy chce się być sidemanem, tworzyć własną muzykę, być wirtuozem swojego instrumentu, akompaniatorem czy też kanapowym grajkem. Każda z tych ról ma nieco inne właściwości oraz inny stosunek talentu do pracy.

Z właścicielem szkoły rozmawiała Kamila Kilian "RocKamila"

Jimi Hendrix "Little Wing" cover Maciek Moskal

Zgłoś nieodpowiednie treściPARTNERZY


LOGOWANIE

Zamknij

REJESTRACJA

Zamknij
lub

Masz już konto w Szarpidrut.pl?

Zaloguj się w Szarpidrut.pl

ODZYSKIWANIE HASŁA

Zamknij
Odbierz pocztę e-mail! Wysłaliśmy tam wiadomość! Nie ma? Sprawdź folder SPAM
Nie mamy takiego adresu w bazie!

Podaj adres e-mail, którym logujesz się do serwisu - wyślemy tam link do wygenerowania nowego hasła