Jaki komputer do tworzenia muzyki? | NEWSY

Jaki komputer do tworzenia muzyki?

Jaki komputer do tworzenia muzyki?

Najpopularniejszymi komputerami domowymi są oczywiście PC-ty pracujące w większości na systemie operacyjnym Windows, którego producentem jest Microsoft. Ich popularność wynika przede wszystkim z tego, że na ten system powstało najwięcej oprogramowania, a koszt samego komputera jest stosunkowo niski. Jednak dla dużej części profesjonalistów to Mac, produkowany przez Apple jest najlepszym wyborem do zastosowania zawodowego. Przede wszystkim system mac OS jest zdecydowanie stabilniejszy a same komputery i ich podzespoły przechodzą znacznie bardziej restrykcyjne testy przed ich wypuszczeniem na rynek. To sprawia, że cena komputerów Mac jest zdecydowanie większa od popularnych PC-tów. Oczywiście ta dysproporcja w stabilności w ostatnich latach znacznie się zmniejszyła i co raz bardziej się wyrównuję pomiędzy tymi konkurencyjnymi komputerami. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że system Windows z każdą swoją nową wersją staje się co raz bardziej stabilny.

Cechy wspólne oraz różnice pomiędzy Mac-kiem a PC-tem ?

Tak jak żeśmy już wspomnieli, takie znaczące podziały pomiędzy obydwoma komputerami i systemami w ostatnim czasie coraz bardziej się zacierają. Od pewnego już czasu komputery Mac produkowane są w oparciu o te same podzespoły, co PC-ty np.: Intela. Można spotkać zatem zarówno w Mac-u jak i w PC-cie te same procesory dzięki czemu parametry ich są porównywalne. To jest niewątpliwie jedna z ich podstawowych wspólnych cech.

Jeżeli chodzi o różnice, to komputery Mac są składane z komponentów, które są bardzo dokładnie testowane i sprawdzane. Dzięki takiej polityce firmy prawdopodobieństwo, że te komputery będą się zawieszać jest znacznie mniejsze niż ma to miejsce w przypadku PC-tów, choć w ostatnich latach te ostatnie stają się coraz bardziej stabilne. Pomimo, że różnice jakości pracy na poszczególnych komputerach się zacierają to Mac nadal w stosunku do PC-ta jest znacznie droższy. Oczywiście, ta cena ma też swoje uzasadnienie w jakości samego wykonania. Produkty Apple są dopieszczone w każdym calu, jakoś użytych komponentów, design to wszystko sprawia, że te komputery są przepięknie wykonane a co za tym idzie i droższe.

Co sprawia, że jedni wolą pracować na systemie macOS a inni na Windowsie?

Częstym powodem wyboru danego komputera i pracy na systemie Windows lub Mac OS, oprócz samego przywiązania się do danego systemu, może być chęć pracy na określonym oprogramowaniu dostępnym tylko, dla któregoś z wybranych systemów. Oczywiście ogromna część producentów stara się robić swoje programy na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne, ale jest też cześć takiego oprogramowania, która identyfikowana jest tylko z określonym systemem.

Z takim typowym oprogramowani muzycznego dostępnym tylko Mac-a jest np.: Logic PRO, który należy do grupy jednych z najlepszych DAW-ów. Natomiast takim typowym dostępnym tylko na PC-ta programem jest Vegas Pro, który świetnie się sprawdza przy montowaniu filmów.

Trzeba jednak mieć też świadomość, że kwestia oprogramowania nie jest już tak istotna jak miało to miejsce kiedyś, a to dlatego, że na Mac-ku istniej możliwość uruchomienia sytemu Windows.

Możliwość rozbudowy komputera

I tu zdecydowana przewaga jest po stronie PC-tów, bo w przypadku Mac-a jest to albo całkowicie niemożliwe albo tak kosztowne, że staje się to zwyczajnie nieopłacalne. W przypadku komputerów PC wymiana procesora, karty muzycznej, czy rozszerzenie pamięci nie stanowi większego problemu i w zasadzie każdy samodzielnie może taką operację wykonać.

Podsumowanie

Wybierając komputer do tworzenie muzyki przede wszystkim musi on być dopasowany do naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Tutaj należy sobie wszystko dobrze przekalkulować i trzeba mieć na uwadze nie tylko system na jakim chcemy pracować, choć jest to niewątpliwie jedna z kluczowych kwestii, ale również aspekty typowo techniczne jak: wielkość dysku twardego, szybkość procesora, ilości dostępnych złączy, czy możliwości rozbudowy. Jeżeli chodzi o możliwość rozbudowy to tu bez wątpienia PC daje nam większe możliwości w bardziej przystępnych cenach. Mac ma za to fantastyczny system tworzenia backupów, jest zbudowany z lepszej jakości komponentów, ale za komputer z porównywalnymi parametrami do PC-ta zapłacimy jednak znacznie więcej.

przy współpracy z Muzyczny.pl

Zgłoś nieodpowiednie treściPARTNERZY


LOGOWANIE

Zamknij

REJESTRACJA

Zamknij
lub

Masz już konto w Szarpidrut.pl?

Zaloguj się w Szarpidrut.pl

ODZYSKIWANIE HASŁA

Zamknij
Odbierz pocztę e-mail! Wysłaliśmy tam wiadomość! Nie ma? Sprawdź folder SPAM
Nie mamy takiego adresu w bazie!

Podaj adres e-mail, którym logujesz się do serwisu - wyślemy tam link do wygenerowania nowego hasła