Wywiad z zespołem RHBlues’86 specjalnie dla Szarpidrut.pl | NEWSY

Wywiad z zespołem RHBlues’86 specjalnie dla Szarpidrut.pl

1. Na początek banalne pytanie. Skąd nazwa zespołu ?

Muzyka zespołu RHBlues 86 jest wypadkową różnych stylów muzycznych, ponieważ każdy z nas wychowywał się na innym stylu muzycznym. Nie wyklucza to jednak możliwości wspólnego grania i współpracy. Aby to podkreślić nazwa zespołu zawiera tą informację - RHB to Rock, Hard i Blues. Wyróżnik 86 to odniesienie do roku powstania pierwszego zespołu o nazwie RHBlues, który był prekursorem naszej działalności.

2. Jak zwalczacie stres albo czy w ogóle macie stres przed występem?

Wiek powoduje, że w zasadzie nie ma sytuacji stresujących przed i w czasie koncertu. Tym samym druga część pytania zawiera odpowiedź w tej kwestii. Oczywiście zdarzają się czasami sytuacje, które podnoszą poziom adrenaliny na scenie np. kłopoty techniczne czy akustyczne, ale w codziennym życiu takich niespodzianek jest cała masa, więc nie wpływają one na kwestie wykonawcze.

3. Jak zaczęła się wasza kariera zawodowa?

Jesteśmy zespołem, w którym jego członkowie pochodzą z różnych środowisk, nie od zawsze związanych z muzyką, chociaż miłość do muzyki mieliśmy od zawsze
w sercu. Graliśmy w różnych zespołach, na różnych scenach dużych i małych. To był czas na kształtowanie naszego wnętrza. Dopiero teraz udało się stworzyć nam nowy projekt, który ma dać nam pełną satysfakcję z tego, co wspólnie robimy.

4. Czym zajmujecie się oprócz muzyki ?

W chwili obecnej muzyka praktycznie przysłoniła nam otaczającą rzeczywistość. Czasami zapominamy, że mamy rodziny, że pracujemy i należy tym czasem sprawiedliwie się podzielić. Wracając do pytania to oprócz grania pracujemy również
w różnych instytucjach i firmach prywatnych, jednak z nadzieją, że może uda się ten stan zmienić i oddać się w 100% muzyce.

5. Kto stworzył zespół ?

Tak jak wspomniałem wcześniej, RHBlues 86 miał swojego prekursora, który działał w latach osiemdziesiątych - zespół RHBlues. Po zawieszeniu działalności była kilkuletnia przerwa po której, kilku byłych muzyków z pierwotnego składu zdecydowało się wskrzesić zespół. Kolejne miesiące modelowały trochę jego skład, aż w końcu maszyna ruszyła. Teraz chcielibyśmy sobie życzyć, żeby nikt nie stawiał przeszkód w naszej działalności.

6. Jakie macie najlepsze wspomnienia koncertowe ?

W obecnym składzie gramy od roku, więc razem zagraliśmy zaledwie kilkanaście koncertów. W planie była trasa koncertowa, która niestety legła w gruzach ze względu na inwazję koronawirusa. Może uda się ją w jakiś sposób jeszcze odtworzyć, jak wszystko wróci do normy. Niemniej jednak, gdyby chcieć opisywać przygody każdego z nas osobno to mogłaby powstać niezła książka lub film. Przez lata grania mamy naprawdę duży arsenał wspomnień. Teraz najmilsze są koncerty
z publicznością, która oczami i swoimi gestami potrafi pokazać, że podoba się im nasza muzyka.

7. Skąd czerpiecie inspiracje przy pisaniu piosenek ?

Obserwacja życia, tego co nas otacza i dotyka jest inspiracją do tekstów
w granych utworach. W języku polskim można to wszystko ładnie i precyzyjnie opisać. Nasi dwaj pokładowi tekściarze dają radę. Od czasu do czasu korzystamy również z tekstów napisanych przez naszych kolegów z którymi współpracujemy. Muzyka natomiast jest tym co nam w uszach gra. Codzienny kontakt z instrumentami powoduje, że riffy powstają niemal same. Teksty do utworów są tym drugim czynnikiem, który potrafi zainspirować i pomóc stworzyć linię melodyczną. Są również utwory, które powstają odwrotnie, gdzie tekst pisany jest do muzyki.

8. Jakie macie plany na przyszłość ?

Myślę, że nie pomylę się jak odpowiem, że dokładnie takie same jak niemal wszystkie zespoły. Grać, nagrywać, wydawać płyty i w spokoju, który by nas otaczał poświęcać się dalej muzyce, ponieważ jest ona dla nas wszystkim. Niemal codzienne myślenie o niej pozwala na przetrwanie w wielu trudnych sytuacjach, chociażby tej związanej z pandemią.

RHBlues'86 - "DRAMAT"

---

Witchdoctor

Zgłoś nieodpowiednie treściPARTNERZY


LOGOWANIE

Zamknij

REJESTRACJA

Zamknij
lub

Masz już konto w Szarpidrut.pl?

Zaloguj się w Szarpidrut.pl

ODZYSKIWANIE HASŁA

Zamknij
Odbierz pocztę e-mail! Wysłaliśmy tam wiadomość! Nie ma? Sprawdź folder SPAM
Nie mamy takiego adresu w bazie!

Podaj adres e-mail, którym logujesz się do serwisu - wyślemy tam link do wygenerowania nowego hasła