AVE - "Pan Nikt" | NEWSY

Kojarzycie może taki charakterystyczny, oryginalny w swoich założeniach band z Inowrocławia? Jedyny taki w swoim rodzaju? Chłopaki powracają z dużą dawką pozytywnej energii i humoru. Z okładki spogląda ponura twarz, a co kryje się pod ponurym wyrazem? Przekonaj się sam! Ave Pan Nikt! Here we go!

Ave to jeden z nielicznych zespołów, który tworzy prześmiewcze, obrazoburcze czasami treści, oprawia je w warstwę muzyczną i sprawia, że uśmiecham się i nie wyłączam ich dopóki nie skończę słuchać/oglądać. Ave bez wątpienia mają do siebie duży dystans i dzięki temu trafnie potrafią obrazować na swój sposób dzisiejszy świat. Moją uwagę w tym temacie zwrócił utwór Zdeptać koronę. Jest to coś bardzo bliskie moim poglądom. Kawałek kreuje bowiem w mojej głowie wizję świata całkowicie apolitycznego i pozbawionego wpływów ze strony Kościołów, religii, a także wyznań. Podobny temat zostaje poruszony również w Guru w nieco innym brzmieniu. Natomiast Etykietki to genialny przykład człowieka zagubionego wśród trendów obecnego rynku, obsesji na punkcie posiadania i tego w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych ludzi. Ave ukazuje tym samym paranoję naszych czasów i w zasadzie chorobę cywilizacyjną, która jątrzy się i toczy nasze mózgi. Odchodząc od warstwy lirycznej, możemy skupić się na fantastycznych riffach gitarowych i perkusji, która nie zakłóca odbioru tekstu. W tym aspekcie Boże oko w finezyjny sposób nakreślają obraz tęsknej wręcz podróży w poszukiwaniu wiary i tak naprawdę jej sensu. Jest to coś jakby rysowanie  dogmatu, na podstawie schematów, które przekazywane są od wieków w księgach i świętych tekstach. Zwieńczeniem płyty Ave jest tytułowy Pan Nikt stanowiący świetny mix i wyśmianie różnych gatunków muzycznych i konwencji w jakich są one sprzedawane. Pan Nikt to historia artysty, który nie osiągnął nic szczególnego, ponieważ nie znalazł swojej konkretnej niszy muzycznej. Wokalista Ave Mariusz Michałowski wprawił mnie w doskonały nastrój bawiąc się swoimi możliwościami wokalnymi, chociaż powiem szczerze: oczekuję czegoś więcej. Jest to dobre, ale nie zaskakuje. 

Pan Nikt to zwykły kawałek tworzywa, opakowany w tłoczni, który kryje w sobie jednak garść ciekawych pomysłów i dobrze zrealizowanych patentów muzycznych. Potwierdza to moją opinię, że Ave obecnie stanowią jedną z najciekawszych grup rockowych w Polsce. Są obecni już dość długo na rodzimym rynku muzycznym, co faktycznie dało im masę przestrzeni na rozwój. Jestem szczerze zaskoczony jaką drogę chłopaki z Ave pokonali od początku swojej działalności. Mam nadzieję, że mnie nie zawiodą i będzie o nich głośno! Trzymajcie się!

 

Ocena 7/10

 

Przemysław Babiec

Zgłoś nieodpowiednie treściPARTNERZY


LOGOWANIE

Zamknij

REJESTRACJA

Zamknij
lub

Masz już konto w Szarpidrut.pl?

Zaloguj się w Szarpidrut.pl

ODZYSKIWANIE HASŁA

Zamknij
Odbierz pocztę e-mail! Wysłaliśmy tam wiadomość! Nie ma? Sprawdź folder SPAM
Nie mamy takiego adresu w bazie!

Podaj adres e-mail, którym logujesz się do serwisu - wyślemy tam link do wygenerowania nowego hasła