Sylwetki: Yorba | NEWSY

Początek zespołu to połowa roku 2017 i wspólny powrót Pawła i Kamila z imprezy. W momencie gdy okazało się, że jeden jest gitarzystą i pisze muzykę, a drugi jest wokalistą i pisze teksty – padło hasło: „A może zrobimy coś razem?”. Szybki przegląd znajomych, w celu uzupełnienia składu sprawił, że w zespole znaleźli się: Karina Szpecht – siostra Kamila (gitara solowa); Piotr „Czaki” Pluciński – znajomy Kamila, z którym współtworzył zespół Presence of Mind (perkusja) i Tomasz Dopierała – znajomy Pawła (bas). Pierwsza próba zespołu odbyła się w… garażu. Szybko wywiązała się nić porozumienia. Z jednym wyjątkiem. Tomek stwierdził, że jednak woli trochę lżejsze granie i po jednej próbie podziękował za udział. W chwili obecnej jest członkiem zespołu Gra Sów, gdzie spełnia się muzycznie w klimatach podobnych do Myslovitz. Zespołu to jednak nie zniechęciło. Odbyło się kilka prób bez basu, powstawały nowe utwory, odświeżane były „stare” utwory Kamila, które wstępnie na nowo aranżował Paweł, żeby później dopieścić z resztą zespołu. Tak też wygląda do dziś proces tworzenia nowych utworów. Paweł wymyśla zarys utworu, jeśli Kamilowi ten pomysł się „klei”, to pisze do niego tekst, a następnie na próbach pozostali dokładają swoje cegiełki.

Wracając do basisty… Ciężko było znaleźć kogoś z Wrześni. „Na szczęście trafił się Przemek Jagodziński ze Swarzędza, z którym spędziliśmy kilka miesięcy w sali prób Wrzesińskiego Ośrodka Kultury. Współpraca jednak nie do końca nas satysfakcjonowała i zespół zdecydował się na rozstanie z Przemkiem. Ten jednak zbyt długo się nie nudził i obecnie jest współtwórcą zespołu RH Blues 86. Kolejnym basistą był Wojtek Skorupski, którego „wykradliśmy” z Wrzesińskiej Orkiestry Dętej. Bardzo młody i bardzo zdolny człowiek. Razem z Wojtkiem dopracowaliśmy godzinny materiał koncertowy.

W międzyczasie zostaliśmy poproszeni o zapewnienie oprawy muzycznej w trakcie przedstawienia „W wolności My” z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na scenie pojawiliśmy się razem z Teatrem Otczapy i zagraliśmy trzy covery, każdy z innej stylistyki przerobiony na nasz rockowy charakter. Pieniądze uzyskane z występu pozwoliły nam w styczniu 2019 wejść do studia, aby nagrać EP-kę „Raz”. Znalazły się na niej trzy utwory: „Wiara”, „Miłość?” i „Furia człowieka cierpliwego”. Materiał został zarejestrowany w Torzewski Studio w Poznaniu.

Mając w ręku materiał demo, doszliśmy do wniosku, że czas zaprezentować się szerszej publiczności. Sprawy potoczyły się błyskawicznie. 30 stycznia EP-ka zadebiutowała w serwisach streamingowych. 1 lutego „Furia człowieka cierpliwego” melduje się na 12 miejscu listy Aferzasta w Radio Afera. 8 lutego było to już miejsce 2. Utwór utrzymywał się na liście przez kilkanaście tygodni. 3 lutego „Furia człowieka cierpliwego” została zaprezentowana przez p. Piotra Kaczkowskiego w Trójce w audycji „MiniMax”.

25 lutego – nasz pierwszy koncert. Wystąpiliśmy w ramach akcji Studenckie Poniedziałki, gdzie dotarliśmy do półfinału. 2 marca to debiut na naszym własnym podwórku. Koncert w AQQ okazał się dużym sukcesem. Na koncercie bawiło się ok. 200 osób. 7 kwietnia tylnymi drzwiami znaleźliśmy się na X Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Gitarowych w Mosinie. Występ zakończony wyróżnieniem dla wokalisty - Kamila. 9 kwietnia – koncert w ramach Bitwy Kapel. 17 kwietnia dostaliśmy wiadomość, że zdobyliśmy najwięcej punktów spośród 8 zespołów i zagramy tuż przed gwiazdą wieczoru na Wielkim Grillowaniu UAM. Impreza odbyła się 8 maja, a gwiazdą wieczoru była Pidżama Porno. Był to też ostatni występ Wojtka na basie z nami…

10 sierpnia wystąpiliśmy na Festiwalu Dźwięków Wszelakich Zgrzytowisko w Miłosławiu, gdzie zamykaliśmy imprezę zaraz po zespole Akurat. Wcześniej na scenie pojawiła się też Offensywa. Na basie w zastępstwie Wojtka pojawia się Henryk Harendarz. 30 sierpnia po interwencji Pawła u Burmistrza Wrześni, dostaliśmy szansę zagrania przed zespołem Happysad w Amfiteatrze im. Anny Jantar we Wrześni. Wszystkie trzy duże koncerty możemy uznać za sukces, patrząc na reakcję publiczności i feedback w mediach społecznościowych. 27 września „Furia człowieka cierpliwego” pojawiła się w audycji „Świeży Towar” w Antyradio. 13 listopada dostaliśmy e-mail, że jako laureaci konkursu „Wydaj płytę z Będzie głośno” pojawimy się na płycie „Będzie głośno vol.2”, wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Prowadzący audycję Damian Sikorski wybrał utwór „Miłość?”. Płyta pojawiła się w sprzedaży 14 lutego 2020. Wszystko to sprawiło, że powstała myśl, aby w końcu zarejestrować większą ilość materiału w studio. Poprosiliśmy też fanów o wsparcie tego dzieła przez wpłaty na portalu zrzutka.pl.

Początek roku 2020 otwiera smutna informacja. Wojtek przeszedł jeszcze w roku 2019 zabieg ręki. Nerw niespokojny. Niestety zabieg i rehabilitacja nie dały pożądanych efektów, przez co Wojtek z ogromnym bólem serca poinformował nas o odejściu z zespołu… Wiedzieliśmy wcześniej, że jest taka ewentualność ale do końca liczyliśmy, że wszystko będzie dobrze. Tak się jednak nie stało… Skład uzupełnił występujący od sierpnia (jako opcja tymczasowa) Heniu, który gra z nami do dziś. Jest też najbardziej doświadczonym scenicznie członkiem zespołu. W latach 80. współtworzył zespół Milord, z którym wystąpił w Opolu (Debiuty 87), a nieco później - doskonale znany we Wrześni zespół Kryształek.

14 stycznia pojawiliśmy się w Gostyniu, biorąc udział w eliminacjach na Gostyńskie Rockowania Festival 2020, które decyzją jury dały nam przepustkę do finału, mającego odbyć się 22 lutego. Wróciliśmy z niego z nagrodą w postaci występu na Wieży Rocka w Żerkowie. Cały festiwal wspominamy bardzo dobrze, świetny klimat, wspaniali ludzie… i najważniejsze – świetne kontakty z pozostałymi zespołami. Jeszcze w trakcie festiwalu zrodził się pomysł zorganizowania „trasy koncertowej” w rodzinnych miastach zespołów: Yorba (Września), Złódzenie (Łódź) i Playground.51 (Wrocław). Brany jest także pod uwagę zespół One Future (Miastko). W planach był również wspólny występ w Jarocinie w Spichlerzu Rocka. Plany niestety pokrzyżowała dobrze nam znana sytuacja z pojawieniem się koronawirusa… Dzień wcześniej, czyli 21 lutego wystąpiliśmy na koncercie Gramy u Siebie 2020 w CK Zamek w Poznaniu. Rywalizowaliśmy razem z zespołami Whitewater i Eleanor Gray. Zwycięzcami okazali się ci ostatni. Nam przypadło drugie miejsce. Koniec końców udało nam się dotrzeć ponownie do Torzewski Studio, gdzie w dobie pandemii zarejestrowaliśmy materiał na debiutancki album. Znajdzie się na nim 10 kompozycji plus, jako bonus, wydana wcześniej EP-ka „Raz”. Premiera płyty przewidziana jest na czerwiec 2020.” „Mamy nadzieję, że na jesień uda się choć trochę wrócić do normalności. W związku z czym chętnie nawiążemy współpracę z agentem koncertowym, a w przyszłości z managerem.”

YouTube https://www.youtube.com/YorbaPL/

Instagram https://www.instagram.com/Yorba_PL/

Facebook https://www.facebook.com/YorbaPL/

---

Kasia Wasik

Zgłoś nieodpowiednie treściLOGOWANIE

Zamknij

REJESTRACJA

Zamknij
lub

Masz już konto w Szarpidrut.pl?

Zaloguj się w Szarpidrut.pl

ODZYSKIWANIE HASŁA

Zamknij
Odbierz pocztę e-mail! Wysłaliśmy tam wiadomość! Nie ma? Sprawdź folder SPAM
Nie mamy takiego adresu w bazie!

Podaj adres e-mail, którym logujesz się do serwisu - wyślemy tam link do wygenerowania nowego hasła